W dniach 19–20 maja 2025 roku pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Połoniny ze Słowacji uczestniczyli w warsztatach organizowanych w ramach polsko-słowackiego projektu pn. „Skarby Przyrody i Kultury Karpat Wschodnich – poznaj, pokochaj, chroń!”. Celem dwudniowych warsztatów było rozwijanie kompetencji uczestników w zakresie komunikacji społecznej, przygotowywania materiałów edukacyjnych oraz profesjonalnego składu wydawnictw i materiałów edukacyjnych. Program obejmował zarówno część teoretyczną, realizowaną w formie wykładów i prezentacji, jak i praktyczną, prowadzoną w terenie.
Pierwszego dnia warsztatów uczestnicy udali się na ścieżkę przyrodniczo-historyczną „W dolinie górnego Sanu”, prowadzącą przez historyczne miejscowości Beniowa i Sianki do źródeł Sanu. Zajęcia terenowe prowadzone były pod kierunkiem Krystiana Tyrańskiego – dziennikarza radiowego, podróżnika oraz twórcy projektu „Dzika Odyseja” po Polskich Parkach Narodowych. Uczestnicy pozyskiwali materiał fotograficzny i filmowy, ucząc się praktycznych aspektów dokumentowania przyrody oraz dziedzictwa kulturowego, a także poznając zasady tworzenia atrakcyjnych przekazów wizualnych do publikacji tradycyjnej oraz w Internecie na stronach internetowych, poprzez media społecznościowe i kanal YouTube.
Drugiego dnia warsztatów uczestnicy zbierali materiał ze ścieżek przyrodniczo-historycznych w Wołosatem i Caryńskiem, gdzie wykonane były elementy infrastruktury z projektu - odnowiona studnia z żurawiem oraz tablica interpretacyjna z konturem nieistniejącej cerkwi. W programie odbyły się również zajęcia z obsługi programu Adobe InDesign, co umożliwiło zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie tworzenia profesjonalnych materiałów edukacyjnych i promocyjnych.
Podsumowaniem warsztatów była analiza i omówienie zgromadzonych materiałów fotograficznych i filmowych. Efektem końcowym tej pracy były tzw. „piSANki” – krótkie opowieści ilustrowane zdjęciami, nawiązujące do odwiedzonych miejsc.
W warsztatach uczestniczyło 20 pracowników obydwu parków narodowych (10 ze strony polskiej i 10 – słowackiej). Wspólnie spędzony czas pozwolił na wymianę wiedzy i doświadczeń oraz ukazał różnorodność spojrzeń na otaczającą przyrodę i krajobraz. Warsztaty przyczyniły się do pogłębienia współpracy transgranicznej oraz wzbogaciły kompetencje uczestników w zakresie edukacji i promocji dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Karpat Wschodnich.
Działanie było dofinansowane ze środków Unii Europejskiej z programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 w ramach realizacji projektu polsko-słowackiego pn.: „Skarby Przyrody i Kultury Karpat Wschodnich - poznaj, pokochaj, chroń!”.