Idź do

Co można zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym?

Odpowiedź znajdziemy w krótkim opisie nowych ekspozycji muzealnych.

Parter – sala wystaw czasowych

Na Sali prezentowane są wystawy czasowe. Aktualnie znajduje się wystawa fotograficzna o skarbach bieszczadzkiej przyrody.

I piętro

Zwiedzanie ekspozycji rozpoczyna się od Jaskini Czasu, która „przenosi” zwiedzających do kopalni ozokerytu. Prezentujemy tu odlew nosorożca włochatego ze Staruni i kości zwierząt żyjących w plejstocenie. W części geologicznej zachęcamy, by dotknąć skał występujących w Bieszczadach, a minerały obejrzeć pod powiększeniem. Na ekranach monitorów wyjaśniamy, jak powstały Bieszczady, prezentujemy najciekawsze bieszczadzkie potoki i zjawiska pogodowe. Dajemy możliwość własnoręcznego uruchomienia procesu powstawania osadów na dnie Oceanu Tetydy oraz prześledzenia historii bieszczadzkich roślin zapisanej w torfie. Dla wnikliwych zwiedzających prezentujemy mapy, przekroje geologiczne i monolity glebowe.

Historia i turystyka:

Ekran mgłowy przenosi zwiedzających do świata, który przeminął. Zachęcamy, by wejść do bojkowskiej chaty, zajrzeć przez okno do dworu w Siankach, wysłuchać legend w starej studni i poruszyć nieczynny już kiwon. Proponujemy zapoznanie się z przepisami na tradycyjne potrawy i lekarstwa z bieszczadzkiej „apteki”. Życie dawnych mieszkańców przedstawiamy na zdjęciach, mapach, makietach i w aplikacjach. Wraz z Mieczysławem Orłowiczem możemy pozachwycać się widokami w różnych porach roku, wykonanymi z Przełęczy nazwanej jego imieniem.

II piętro – Fauna i flora Bieszczadów

Zwiedzanie tej ekspozycji nawiązuje do wędrówki szlakiem turystycznym w Bieszczadzkim Parku Narodowym, od „krainy dolin” po szczyty połonin. Prezentujemy rośliny i zwierzęta bieszczadzkich łąk oraz zabiegi ochronne, które pozwalają utrzymać ich siedliska. Pokazany jest proces powstawania torfowisk wysokich, trwający tysiące lat, oraz rośliny, jakie tam rosną. Przybliżamy ukryte pod wodą życie w żeremiu bobrowym oraz w oczku wodnym. Dioramy leśne, wraz z ekranami dotykowymi, wyjaśniają życie dzikich mieszkańców karpackiej puszczy i potoku górskiego, z ich całą różnorodnością gatunkową - od małego porostu po olbrzymiego niedźwiedzia brunatnego. Zachęcamy do ukrycia się w czatowni, żeby podpatrzyć tajemnicze życie mieszkańców lasu. W części poświęconej połoninom prezentowane są zbiorowiska roślinne najwyższych partii Bieszczadów. Wędrówka kończy się na szczycie Tarnicy, gdzie można usiąść na ławeczce i podziwiać szeroką panoramę gór, doświadczyć zachodu słońca i nocy pełnej gwiazd. Kończąc zwiedzanie ekspozycji można będzie zaplanować sobie górskie wędrówki przy pomocy mapy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Sektor dla najmłodszych – Dzikie Królestwo rysia Pędzelk

Z myślą o najmłodszych turystach odwiedzających Muzeum Przyrodnicze BdPN, przygotowaliśmy specjalną strefę zabaw pn. „Dzikie królestwo rysia Pędzelka”. To właśnie tam, poprzez gry i zabawy edukacyjne, dzieci poznają podstawowe zasady zwiedzania Parku i odkrywają tajemnice bieszczadzkiej przyrody, wykorzystując zmysły, spryt i własną wiedzę. Gospodarzem i przewodnikiem po strefie jest mały ryś Pędzelek, bohater książeczki „Przygoda wielka rysia Pędzelka” , który zapoznaje nas ze swoimi przyjaciółmi - mieszkańcami karpackiej puszczy: wilkiem, żubrem czy bocianem czarnym. Mali turyści będą mogli zmierzyć się z bieszczadzkim niedźwiedziem, a nawet wejść do jego gawry! Do zdjęcia staną oko w oko z puszczańskim królem – żubrem i podadzą obiad gościom bociana czarnego. A gdy już skoczą w dal razem z rysiem i dowiedzą się, kto mieszka w oczku wodnym, na zakończenie dzikiej przygody rozwiążą Wielki Quiz rysia Pędzelka. Na wytrwałych czeka ukryta nagroda! Strefa dla dzieci bawi, uczy i inspiruje do górskich wędrówek w szacunku do przyrody i jej dzikich mieszkańców.

Przyziemie

W klubokawiarni można obejrzeć diaporamy i filmy o bieszczadzkiej przyrodzie, przy aromatycznej kawie z rzemieślniczej wypalarni i ziołowo-owocowych herbatach. Dla smakoszy słodyczy w ofercie klubokawiarni znajdują się czekolady z bohaterami książeczki rysia Pędzelka, wykonane w słynnej Fabryce Czekolad w Korczynie.

Modernizacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym została wykonana w ramach przedsięwzięcia pn.: „Remont, modernizacja i doposażenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych” dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (Umowa nr 18/2020/Wn50/EE-BS/D).

 

Muzeum Przyrodnicze BdPN

Adres: ul. Bełska 7, 38-700 Ustrzyki Dolne

telefon: 13-461-10-91

Czynne:

· 16 IV - 31 X: od wtorku do soboty w godz. 9.00 - 17.00

· 01 XI - 15 IV: od wtorku do soboty w godz. 8.00 - 16.00

dodatkowo w okresie letnim (lipiec-sierpień) jest czynne również w niedziele w godz. 9.00-14.00.

Nieczynne: 1 i 6 stycznia, Święta Wielkanocne, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia.

Czas zwiedzania: ok. 1 godz.

Ostanie wejście: 45 min. przed zamknięciem.

Dlaczego warto odwiedzić nowo otwarte Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych?

Odtwórz

Remont, modernizacja i doposażenie Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.

Odpowiedź znajdziemy oglądając krótki film przygotowany przez TVP Rzeszów w ramach przedsięwzięcia pn.: „Remont, modernizacja i doposażenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych”.