Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Zawsze zabieraj z sobą niedojedzone kanapki, resztki pożywienia, czy owoce. Zwierzęta nie potrzebują dokarmiania, a kuszące resztki pokarmów przyciągną je w okolice szlaku narażając turystów. Niedźwiedzie czy lisy, przyzwyczajone do obecności człowieka stają się niebezpieczne dla ludzi, jednocześnie wykształcamy w nich niewłaściwe nawyki żywieniowe.

Cisza i spokój są naturalnym elementem życia lasu i połonin. Hałas niepokoi zwierzęta i naraża je na niepotrzebny stres, płoszenie w okresie zimowym powoduje niepotrzebne wydatki energetyczne zagrażające ich życiu. Ciche otoczenie sprzyja relaksowi i podziwianiu przyrody, a jednocześnie pozwala dzikim zwierzętom żyć w spokoju.



NA SZLAKACH PIESZYCH OBOWIĄZUJE CAŁKOWITY ZAKAZ ZJAZDÓW (czytaj niżej).

Jak zwiedzać?


Parkingi   
      

Planując zimową wizytę na szlakach BdPN pamiętajmy, że nie wszędzie będziemy w stanie bezpiecznie zaparkować. W okresie zimowym dla zwiedzających dostępne będą parkingi w : Ustrzykach Górnych, Wołosatem, Brzegach Górnych i na Przełęczy Wyżniańskiej. Parkingi te są w miarę możliwości odśnieżane i udostępniane odpłatnie (płatne na miejscu). Dowodem wniesienia opłaty za korzystanie z parkingu jest paragon z kasy fiskalnej, który należy umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą. Opłata pobierana jest z góry przy wjeździe na parking. W przypadku braku możliwości zapłaty przy wjeździe, opłatę należy uiścić przed opuszczeniem parkingu. W okresie zimowym dostępne są również parkingi gminne w Ustrzykach Górnych i na Przełęczy Wyżnej.

Bilet wstępu               

Na terenie Parku obowiązuje bilet wstępu. Bilet jest całodniowy i dotyczy wejść na wszystkie szlaki i ścieżki na terenie BdPN. Możemy zakupić go wcześniej, na stronie Parku lub opłacić wstęp w wybranych punktach kasowych: w Wołosatem, na Przełęczy Wyżniańskiej, w Brzegach Górnych oraz w Mucznem. W sytuacji gdy punkt jest nieczynny należy zakupić bilet drogą elektroniczną.

Sanitariaty     

W okresie zimowym Park udostępnia bezpłatnie toalety: na Przełęczy Wyżnej, Przełęczy Bukowskiej, przy punkcie kasowym Wetlina-Stare Sioło, sanitariaty w Wołosatem (przy parkingu) oraz w schronie na Połoninie Wetlińskiej (w miarę dostępności wody pochodzącej z roztopionego śniegu na dachu).

Bezpieczeństwo!


Zabezpiecz się na każdą ewentualność. Zgłoś trasę planowanej wycieczki w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych (13 461 06 06). Telefon ratunkowy GOPR 601-100-300, lub 985. Zainstaluj na telefonie aplikację „Ratunek”, a przed wyjściem w teren sprawdź aktualne warunki pogodowe, komunikat turystyczny BdPN oraz komunikat na stronie GOPR.

Chroń siebie oraz przyrodę! Nie poruszaj się po terenie Parku po zmroku i przed świtem.

Wybierając trasę weź pod uwagę, że w warunkach zimowych czas konieczny do przejścia, może być nawet dwa razy dłuższy niż czas podawany na mapach turystycznych dla warunków letnich. Unikaj długich tras gdyż zimą dzień jest krótki. Szczególnie rozważnie podejmuj decyzję, w sytuacji gdy na szlaku zalega wysoka warstwa kopnego śniegu. Długa wędrówka w takich warunkach wycieńcza dlatego mając wątpliwości zawróć.

Do wyjścia na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze zaleca się odpowiednio przygotować. Szczególną uwagę należy zwrócić na obuwie, gdyż w wielu miejscach na szlakach może występować oblodzenie wymagające od turysty używania tzw. „raków” lub „raczków” (stosowane w miastach gumowe nakładki mogą być niewystarczające). Zaleca się dostosować odzież do warunków pogodowych panujących na szlaku (wierzchnie warstwy powinny być nieprzewiewne, a obuwie nieprzemakalne lub zaimpregnowane).

W plecaku powinniśmy mieć: termos z gorącym napojem, prowiant i kaloryczne przekąski, powerbank i kabel do ładowania (na mrozie baterie w urządzeniach elektrycznych rozładowują się szybciej), rękawice, czapkę, szalik lub komin, zapasową koszulkę, dodatkowy cienki polar lub puchówkę, mapę i podstawową apteczkę.

Dodatkowo warto zabrać: rakiety na kopny śnieg, kijki, okulary przeciwsłoneczne,

Z myślą o bezpieczeństwie osób odwiedzających Park w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został system oznakowania szlaków turystycznych. Powyżej górnej granicy lasu spotkają Państwo czerwone tyczki o wysokości 250 cm, na których znajdują się pomarańczowe naklejki z numerami. Na terenie Parku znajduje się łącznie 600 szt. tego typu oznakowań.

Tyczki wskazują przebieg szlaku oraz posiadają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

W przypadku utraty orientacji w terenie (np. z powodu gęstej mgły) należy zadzwonić pod nr ratunkowy GOPR 601 100 300 podając nr tabliczki, przy której Państwo się znajdują. Dlatego prosimy, aby nie dokonywać żadnych zmian w wykonanym oznakowaniu, gdyż od jego trwałości zależeć może ludzkie życie!

Ważne informacje!


Ze względu na bezpieczeństwo innych turystów oraz bariery zabezpieczające na szlakach obowiązuje całkowity zakaz zjazdów za wyjątkiem wyznaczonych przez dyrektora parku odcinków szlaków. Zakaz dotyczy m.in. nart, desek snowboardowych, sanek oraz tzw. jabłuszek.

W miesiącach zimowych na stronie Parku, w każdy piątek, publikowany jest komunikat turystyczny bazujący na raportach służb terenowych.

Podczas wyjątkowo niekorzystnych zjawisk takich jak śnieżyce, oblodzenie szlaków, zagrożenie lawinowe, wiatrołomy lub zerwanie kładek na potokach niektóre szlaki lub ich odcinki mogą być zamknięte. Informacja na ten temat jest umieszczana na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

W okresie zimy oraz wiosennych roztopów drewniane elementy zabezpieczeń na szlakach takich jak mostki, kładki, progi czy stopnie mogą być bardzo śliskie. Poruszając się po nich należy zachować ostrożność.

Chcąc wybrać się w okolice źródeł Sanu należy pamiętać, że droga ta jest w dość kiepskim stanie, a zimą jest nieodśnieżana. Przez część roku dojazd do parkingu w Bukowcu możliwy jest jedynie pojazdami z napędem 4x4. O utrudnieniach w dojazdach informujemy w komunikatach zimowych.

 

PRZEBYWANIE W OKRESIE ZIMOWYM NA TERENIE SZLAKÓW ORAZ ŚCIEŻEK PRZYRODNICZYCH UDOSTĘPNIONYCH DLA RUCHU TURYSTYCZNEGO MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA I ŻYCIA. DECYZJE O WYJŚCIU W GÓRY TURYSTA PODEJMUJE SAMODZIELNIE I NA WŁASNE RYZYKO, W OPARCIU O WŁASNE DOŚWIADCZENIE, PRZYGOTOWANIE KONDYCYJNE, WIEDZĘ I ZNAJOMOŚĆ TERENU.

Fot. FROM THE SKY Robert Neumann