Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Bieszczadzki Park Narodowy zapraszają na wyjątkowe wydarzenie poświęcone jednemu z najcenniejszych ekosystemów europejskiej przyrody – górskim lasom bukowym, które tworzą część światowego dziedzictwa UNESCO: „Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”.

To publikacja, która ma przede wszystkim zachęcić do zatrzymania się i spojrzenia na las jako na żywy organizm – miejsce współistnienia tysięcy gatunków. Książka ma też pomóc dostrzec w bieszczadzkich buczynach konkretne, unikatowe obiekty – opisane płaty buczyn mają swoje specyficzne cechy, swoje historie. To nie są bezimienne powierzchnie leśne – podkreśla Alicja Gadomska, autorka książki.  Rozmowy zawarte w książce to głosy osób, które znają las z naukowej i osobistej perspektywy. Mam nadzieję, że czytelnicy poczują ten sam szacunek i zachwyt, który towarzyszył nam podczas pracy nad tekstem.

Celebrując piękno bieszczadzkich stoków pokrytych naturalnym lasem bukowo-jodłowym z całym bogactwem flory i fauny, z niezmienioną pokrywą glebową i zasobami wody dziękujmy wszystkim przyrodnikom, którzy na przestrzeni wielu lat przyczynili się do ich trwałego zachowania dr Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Lasy bukowe to nie tylko relikt przeszłości – to żywy zapis historii przyrody, ale też barometr zmian środowiskowych – zaznacza dr inż. Stanisław Kucharzyk, wicedyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wizyta w terenie pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego te lasy znalazły się na liście światowego dziedzictwa. Dla wielu przewodników będzie to też okazja do odświeżenia wiedzy i spojrzenia na znane szlaki z nowej perspektywy.



Data:
31 maja 2025 r. (sobota)
Miejsce: Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Ustrzyki Dolne
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Organizatorzy: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) oraz Bieszczadzki Park Narodowy


Wydarzenie będzie składało się z dwóch części: spotkania autorskiego wokół nowej publikacji oraz terenowej wyprawy do jednego z bieszczadzkich lasów bukowych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. ???? Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/UEoNckGcvRTCZmWv7 


Część 1 – Spotkanie autorskie
w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych (ok. 2 godziny)
Pierwsza część wydarzenia poświęcona będzie książce „Lasy bukowe na liście UNESCO. Rozmowy o buczynach – tych bliższych i tych dalszych”, która w przystępny, ale merytoryczny sposób przybliża wartość, historię i wyzwania związane z ochroną buczyn – jednych z najbardziej złożonych ekosystemów leśnych Europy.

Podczas spotkania będzie okazja do rozmowy z autorkami i autorami tekstów, m.in. z dr. Stanisławem Kucharzykiem, wicedyrektorem Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Prezentację książki dopełnią piękne fotografie przyrodnicze, a dla uczestników przewidziano drobny poczęstunek.


Część 2 – Wyjście terenowe
(ok. 5 godzin)
Druga część wydarzenia to terenowa wizyta w jednym z fragmentów buczyny karpackiej, który objęty jest ochroną w ramach wpisu UNESCO. Grupę poprowadzi dr Stanisław Kucharzyk, wicedyrektor BdPN i współautor publikacji.

Transport w teren zapewni BdPN busem (17 miejsc).
Uczestnicy proszeni są o zabranie dobrego obuwia terenowego, odzieży dostosowanej do warunków pogodowych oraz prowiantu.



Liczba miejsc w części terenowej jest ograniczona
– obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody, edukatorów, przewodników i mieszkańców regionu do wspólnego świętowania i odkrywania niezwykłego świata bieszczadzkich lasów bukowych.


Chcesz poznać publikację OTOP o karpackich buczynach wpisanych na listę UNESCO? Zapisz się na karpacki newsletter OTOP (link: https://forms.gle/eemiU7pcbFZcaqnn8 ), by nie przegapić publikacji książki „Lasy bukowe na liście UNESCO. Rozmowy o buczynach – tych bliższych i tych dalszych”. Premiera już 31 maja!


Więcej informacji:
karpaty@otop.org.pl, tel. 663 694 027 (Małgorzata Górska), 888 272 287 (Anna Treit)