Propozycje tras dla najmłodszych
Szlak z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską – Schron Chatka Puchatka 2
Czas przejścia – ok. 1 h 15 min. dorosły
Długość trasy: 1,4 km w jedną stronę
Suma podejść (wysokość do pokonania) – 233 m
Z wózkiem – TAK (tylko wózek terenowy, szlak bez stopni i schodów)
Trasę rozpoczynamy na parkingu Przełęcz Wyżna, skąd szlakiem żółtym wyruszamy w kierunku schronu na Połoninie Wetlińskiej. Przy szlaku mijamy pomnik poety Jerzego Harasymowicza oraz jesiony, które świadczą o dawnej bytności siedzib ludzkich. Dolny odcinek lasu charakteryzuje się mieszanym składem modrzewia, świerka oraz odnawiającego się buka. Wraz ze wzrostem wysokości zaczyna się las bukowy, który w okresie wczesnej wiosny rozkwita i wypełnia się zapachem czosnku niedźwiedziego. Powyżej górnej granicy lasu wchodzimy w strefę połoninową z ziołoroślami, które zakwitają w lipcu i czerwcu. W roślinności tej warto wypatrywać żółtych główek pełnika alpejskiego, który jest rzadką subalpejską rośliną ziołorośli połoninowych.
Ścieżka przyrodnicza po torfowisku wysokim w Tarnawie Niżnej – dwie drewniane kładki
Czas przejścia – ok. 20 min. dorosły
Długość trasy: kładka I - 1,8 (w jedną stronę), kładka II - 0,6 km (pętla)
Suma podejść (wysokość do pokonania) – 8 m
Z wózkiem – TAK (tylko wózek terenowy, szlak bez stopni i schodów)
Ścieżka znajduje się na terenie nieistniejącej już wsi Tarnawa Wyżna, tuż przy granicy polsko – ukraińskiej i prowadzi przez jedno z najpiękniejszych torfowisk wysokich w Bieszczadach. Przy wejściu na ścieżkę znajduje się parking oraz ławki i wiata odpoczynkowa. Sezonowo ustawiane są tam toalety przenośne.
Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Tarnawa Niżna – Dźwiniacz Górny”
Czas przejścia – ok. 1 h 20 min. dorosły w jedną stronę
Długość trasy: 4,7 km w jedną stronę
Suma podejść (wysokość do pokonania) – 67 m
Z wózkiem – NIE (na szlaku są stopnie ziemno-kamienne, wózkiem możemy jechać wzdłuż Sanu po drodze z płyt betonowych ale wcześniej musimy przejechać przez kładkę)
Wejście na ścieżkę znajduje się za hotelikiem „Baza nad Roztoką”. Trasa ścieżki prowadzi przez obszar dawnej wsi, do dwóch cmentarzy i torfowiska w Dźwiniaczu Górnym. Możliwy jest powrót betonową drogą wzdłuż Sanu. WIĘCEJ
Szlak żółty z Wetliny na Przełęcz Orłowicza
Czas przejścia – ok. 1 h 50 min. dorosły
Długość trasy: 4,2 km w jedną stronę
Suma podejść (wysokość do pokonania) – 460 m
Z wózkiem – NIE (na szlaku są stopnie przeciwerozyjne)
Szlak rozpoczyna się w pobliżu sklepu ABC w Wetlinie. Pierwszy odcinek trasy ok 300 m maszerujemy po asfalcie, a następnie wchodzimy na otwarty teren polną ścieżką. Widoki roztaczają się po prawej stronie i za plecami. Gdy dochodzimy do dolnej granicy lasu, wkraczamy na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego (punkt informacyjno-kasowy Stare Sioło). Dalsza część szlaku prowadzi przez las. Po wyjściu z lasu pokonujemy odcinek progów przeciwerozyjnych i wychodzimy na Przełęcz Orłowicza, z której możemy podejść w kierunku Smereka (dodatkowe 20 min. w jedną stronę).
INNE FRAGMENTY SZLAKÓW NA SPACERY Z NAJMŁODSZYMI
Ustrzyki Górne – wyjście z punktu „Rzeczyca” szlakiem niebieskim w kierunku Wielkiej Rawki do wiaty/deszczochronu.
Czas przejścia – ok. 45 min. dorosły
Długość trasy: 2 km w jedną stronę
Suma podejść (wysokość do pokonania) – 144 m
Z wózkiem – NIE (po przejściu przez kładkę na szlaku znajdują się stopnie kamienne)
Początkowy odcinek szlaku ma niewielkie nachylenie i prowadzi wzdłuż malowniczego jaru i potoku Wielka Rawka. Spacer zacienionym odcinkiem szlaku w otoczeniu buczyny karpackiej nie powinien nastręczać problemów fizycznych. Na końcu proponowanego odcinka znajduje się deszczochron, w którym możemy zaplanować posiłek oraz odpoczynek.
Ustrzyki Górne – wyjście z punktu „Terebowiec” szlakiem czerwonym w kierunku Szerokiego Wierchu – spacer w dolinie
Czas przejścia – ok. 15 min. dorosły
Długość trasy: 0,6 km w jedną stronę
Suma podejść (wysokość do pokonania) – 25 m
Z wózkiem – TAK
Spacer w dolinie Terebowca jest szczególnie atrakcyjny wczesną wiosną z uwagi na bogactwo roślinności rozkwitającej w pobliżu potoku. Od głównego przebiegu ścieżki odchodzą drewniane kładki podprowadzające w okolice ciekawszych stanowisk przyrodniczych.
Przełęcz Wyżniańska – wyjście szlakiem zielonym w kierunku Małej Rawki do Schroniska Pod Małą Rawką
Czas przejścia – ok. 25 min. dorosły
Długość trasy: 1,3 km w jedną stronę
Suma podejść (wysokość do pokonania) – 65 m
Z wózkiem – TAK (tylko wózek terenowy, szlak bez stopni i schodów)
Wychodząc z parkingu rozpoczynamy spacer szlakiem zielonym po szerokim trakcie z widokiem na Połoninę Caryńską oraz Połoninę Wetlińską. Końcowym odcinkiem spaceru jest obiekt schroniska, w którym możemy zaplanować odpoczynek.
Gra terenowa - zbieramy cętki!
”Zostań odkrywcą bieszczadzkiej przyrody” czyli edukacyjna gra terenowa, której celem jest zachęcanie rodzin do wspólnych górskich wędrówek po Bieszczadzkim Parku Narodowym, zgodnie z regulaminem i zasadami zwiedzania, w poszanowaniu dzikiej bieszczadzkiej przyrody.
WIĘCEJ INFORMACJI :)
WIĘCEJ INFORMACJI :)
Dzikie królestwo rysia Pędzelka
Razem z rysiem Pędzelkiem poznajemy tajniki turystyki!
Co zabrać do plecaka, jak bezpiecznie chodzić po szlakach i kogo na szlaku spotkamy? To i więcej opowie nam bohater Bieszczadzkiego Parku Narodowego - mały ryś Pędzelek.
WIĘCEJ INFORMACJI :)
Co zabrać do plecaka, jak bezpiecznie chodzić po szlakach i kogo na szlaku spotkamy? To i więcej opowie nam bohater Bieszczadzkiego Parku Narodowego - mały ryś Pędzelek.
WIĘCEJ INFORMACJI :)
Panel edukacyjny - Wokół Kremenarosa
W tym wyjątkowym panelu edukacyjnym, stworzonym dzięki współpracy na pograniczy Parków Narodowych i krajów, znajdziemy m.in.:
WIĘCEJ INFORMACJI :)
- opowieść dla najmłodszych - "Ryś Pędzelek. Wyprawa dzikich odkrywców",
- przegląd atrakcji turystycznych Parków narodowych na pograniczu polsko-słowackim,
- ciekawe filmy i podkasty,
- niezbędnik wędrowca,
- puzzle i kolorowanki,
- quizy...
WIĘCEJ INFORMACJI :)
Obiekty i ich dostępność
SCHRON TURYSTYCZNY "CHATKA PUCHATKA 2" NA POŁONINIE WETLIŃSKIEJ
Obiekt schronu jest otwarty od wtorku do niedzieli. Możemy z niego korzystać od godz. 8.00 do zachodu słońca. Schron wyposażony jest w salę odpoczynkową z ławkami i stołami gdzie możemy spokojnie usiąść i zjeść własny posiłek. Bufet umożliwia zakup drobnych przekąsek i ciepłych napoi. W schronie nie kupimy gotowych posiłków, alkoholu ani lodów. WIĘCEJ
Dla rodziców z mniejszymi dziećmi dostępny jest przewijak, natomiast w bufecie możemy poprosić o podgrzanie mleka w kuchence mikrofalowej.
MUZEUM PRZYRODNICZE W USTRZYKACH DOLNYCH
Zwiedzenie muzeum to doskonały pomysł, szczególnie gdy warunki pogodowe zniechęcają do wyjścia w góry. Nowoczesna ekspozycja muzealna zajmuje dwie kondygnacje, na których prezentowane są najciekawsze informacje przyrodnicze o Parku.
Szerokość alejek pozwala na zwiedzenie ekspozycji z wózkiem. W obiekcie jest winda oraz przewijak dla niemowląt.
Dla najmłodszych przygotowano specjalną strefę zabaw pn. „Dzikie królestwo rysia Pędzelka”. To właśnie tam, poprzez gry i zabawy edukacyjne, dzieci poznają podstawowe zasady zwiedzania Parku i odkrywają tajemnice bieszczadzkiej przyrody, wykorzystując zmysły, spryt i własną wiedzę.
Po zwiedzaniu warto również odwiedzić kawiarenkę znajdującą się w przyziemiu obiektu.
WIĘCEJ INFORMACJI:)
Ważne informacje
- Jeśli dziecko nie chodzi na długie spacery albo nie ma doświadczenia z chodzeniem pod górę, nie wybieraj długich tras.
- Dokładnie sprawdź trasę na którą zamierzasz wyjść z dzieckiem. Na powszechnie dostępnych turystycznych portalach mapowych możemy sprawdzić długość trasy, planowany czas przejścia oraz przewyższenia jakie są do pokonania na trasie. To naprawdę proste i zajmuje jedynie kilka kliknięć.
- Pogoda w dolinie nie oznacza, że takie same warunki panują na górze. Wychodząc w strefę połoninową liczmy się z niższą temperaturą, silnymi podmuchami wiatru oraz nagłymi zmianami pogody.
- Dziecko powinno myć odpowiednio wyposażone: nieprzewiewna kurtka z kapturem, czapka lub inna osłona na uszy, dodatkowy polar, wygodne buty (najlepiej takie, które osłaniają kostkę) itp. Często na szlakach można spotkać świetnie wyposażonych rodziców i bardzo słabo przygotowane dziecko.
- W góry nie zabieramy nowych butów. Obuwie, które nie zdążyło się rozbić i dopasować do stopy obetrze, szczególnie w trakcie podchodzenia pod górę. Ból i krwawe otarcia nie zachęcą dziecka do kolejnych wędrówek.
- W góry zabieramy dość wody dla siebie oraz dziecka. Pamiętajmy też o kalorycznych przekąskach oraz apteczce.
- Latem połoniny nie zapewniają cienia, dłuższa wędrówka w pełnym słońcu może być bardzo męcząca dlatego na szlaki wychodzimy wcześniej tak aby schodząc w największe upały iść już przez las.
- Planując przejście szlakiem z dzieckiem sprawdź na mapie gdzie po drodze znajdują się wiaty i deszczochrony.
- Toalety na szlaku to rzadkość. Pamiętajmy aby skorzystać z nich na parkingach przed wyjściem w góry.
- W góry nie zabieramy koców ani mat piankowych. Rozkładając koc na połoninie siadamy na rzadkich i chronionych gatunkach roślin.
- Tradycyjny wózek/spacerówka nie sprawdzi się w górach. Lepszym rozwiązaniem jest wózek terenowy na trzech kółkach (taki jaki używany jest do rowerów albo biegania).