Oferta edukacyjna BdPN - zajęcia zamawiane
W oparciu o Ośrodek Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych pracownicy dydaktyczni prowadzą zajęcia kameralne i prelekcje z następujących tematów:
1. Bieszczadzki Park Narodowy na tle systemu ochrony przyrody Bieszczadów.
2. Środowisko abiotyczne Bieszczadów.
3. Szata roślinna Bieszczadów, jej walory i ochrona.
4. Fauna Bieszczadów, jej walory i ochrona.
W Ośrodku, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, można obejrzeć film o Bieszczadzkim Parku Narodowym oraz diaporamy przyrodnicze o Bieszczadzkim Parku Narodowym i Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery „Karpaty Wschodnie”.
W Ośrodku Edukacji Ekologicznej znajduje się Muzeum Przyrodnicze BdPN z interesującymi ekspozycjami stałymi i czasowymi. Informacje o tym co można zobaczyć w naszym Muzeum Przyrodniczym, cennik oraz panel systemu rezerwacji terminów dla grup znajdą Państwo w zakładce Muzeum Przyrodnicze .
Podczas kilkudniowych zajęć czy warsztatów można skorzystać z dwóch terenowych stacji znajdujących się na terenie Parku.
Terenowa Stacja Edukacji Ekologicznej w Wołosatem posiada dobre wyposażenie do prowadzenia zajęć kameralnych – dwie salki audiowizualne, biblioteczkę, laboratorium do segregacji i oznaczania materiałów przyrodniczych, bazę noclegową na ok. 43 osób (2 pokoje 1-osobowe z dostawką, 2 pokoje 4-osobowe, 5 pokoi 5-osobowych i 1 pokój 6-osobowy), zaplecze kuchenne umożliwiające przygotowanie posiłków.
Lokalizacja Stacji stwarza dogodne warunki do prowadzenia zajęć terenowych, ze względu na dostępność do ekosystemów typowych dla Bieszczadów Zachodnich. Ponadto sąsiedztwo potoku Wołosatka i licznych oczek wodnych umożliwia poznanie fauny wodnej Bieszczadzkiego P.N. Wokół obiektu funkcjonuje ogród edukacyjny wyposażony w pomoce dydaktyczne. W Wołosatem prowadzona jest zachowawcza hodowla konia huculskiego. Atutem obiektu jest jego lokalizacja w rejonie grupy tzw. gniazda Tarnicy i Halicza, z widokiem na najwyższy szczyt Bieszczadów Zachodnich – Tarnicę (1346 m n.p.m.). W okolicy wytyczono trzy ścieżki przyrodnicze: Wołosate – Tarnica”, „Rozsypaniec – Krzemień” i „Ustrzyki Górne – Wołosate”.
Rezerwacje pn-pt: 7.30-15.30, nr tel. 724 750 038, adres e-mail: ebekier@bdpn.pl
Osoby zainteresowane zajęciami edukacyjnymi mogą również skorzystać z drugiej Terenowej Stacji Edukacyjnej znajdującej się w Suchych Rzekach . Obiekt posiada bazę noclegową dla 26 osób (3 pokoje 2- osobowe i 4 pokoje 5-osobowe, z łazienkami), salę audiowizualną, aneks kuchenny do przygotowywania posiłków z jadalnią. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, niestety znajduje się poza zasięgiem sieci komórkowej. Stacja zlokalizowana jest w zalesionej dolinie, w północno-zachodniej części BdPN, w okolicy wsi Zatwarnica.
W sąsiedztwie Stacji znajduje się wiata ogniskowa, ogródek botaniczny i oczko wodne. Kameralne usytuowanie stacji umożliwia prowadzenie zajęć edukacyjnych dla grupy ok. 25 osób, w otoczeniu dzikiej przyrody, na ścieżce przyrodniczej „Suche Rzeki–Smerek” oraz w otoczeniu stacji. Dostępność potoku oraz oczka wodnego daje możliwość prowadzenia aktywnych zajęć w dolinie. Z Suchych Rzek prowadzi żółty szlak na Przełęcz Orłowicza w obrębie grzbietu Połoniny Wetlińskiej.
Rezerwacje pod nr tel. 724 751 226, e-mail: ipyzocha@bdpn.pl
Pracownicy edukacyjni Parku prowadzą również zajęcia terenowe na 11 ścieżkach przyrodniczych i przyrodniczo-historycznych. Ścieżki prezentują zróżnicowane walory przyrody Parku, charakteryzują się różnym stopniem trudności i czasem zwiedzania. Zajęcia z wyjściem na połoninę obejmują krótkie omawianie otaczającej przyrody, problemów ochronnych i zasad zwiedzania Parku oraz innej tematyki przyrodniczej. Specjalistyczne zajęcia edukacyjne prowadzimy w dolinach i obejmują one aktywne poznawanie ekosystemów potokowych, oczek wodnych, łąk i olszyny nadpotokowej - z odławianiem i omawianiem fauny wodnej oraz nauką rozpoznawania roślin.
Z przebiegiem ścieżek i tematyką przystanków można zapoznać się w zakładce: Mapa interaktywna.
Informacje na temat udostępniania Parku w celach edukacyjnych i turystycznych oraz opłat z tym związanych można znaleźć w zakładce: Regulamin i opłaty.
Opłaty za zamawiane zajęcia kameralne i terenowe ustalane są indywidualnie w zależności od wielkości grupy, typu i liczby zajęć.
Grupa wnosząc opłatę za zajęcia edukacyjne jest zwolniona z obowiązku kupna biletów wstępu do Parku.
Zakres, tematykę i termin zajęć należy wcześniej uzgodnić z Działem Edukacji Ekologicznej BdPN: tel. 13 461 10 91, e-mail: edukacja@bdpn.pl
Dane kontaktowe: Ośrodek Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym BdPN, ul Bełska 7, 38-700 Ustrzyki Dolne
Tel.: 13 461 10 91; e-mail: edukacja@bdpn.pl